O nas

Warmińska Winnica

położona jest w Skajbotach, niewielkiej wsi w pobliżu Olsztyna, w niezwykle malowniczej dolinie tuż nad jeziorem Bogdańskim. Na gości czekają tu 5, 5 ha pełnego natury i atrakcji terenu, na którym można znakomicie odpocząć i zregenerować siły. Do dyspozycji gości oddajemy komfortowo wyposażone domki, apartamenty i pokoje. Oferujemy możliwość wyżywienia - z przyjemnością przygotujemy posiłki dla gości - daj nam tylko o tym znać najpóźniej na dzień przed 🙂 Istnieje również możliwość wyżywienia we własnym zakresie.

Odrobina historii i nie tylko

Skajboty

to malownicza miejscowość położona 13 km od Olsztyna, wśród unikalnych jezior i lasów. Założył je Henryk z Łajs, zasadźca Barczewa oraz brat Jana, założyciela Olsztyna. Przywilej założenia wsi został podpisany 11 listopada 1362r. Dnia 27 maja 1487r. miejscowość została wykupiona przez kanoników od jedynej spadkobierczyni - Sophii, wdowy po Michale Schaybot. W pierwotnej postaci wieś zajmowała obszar 60 łanów (około 1039 hektarów). Nazwę wieś otrzymała od stanowego przywódcy Balthasara Skaiboth, który odgrywał dużą rolę podczas wojny trzynastoletniej. W przeciągu wieków nazwa jednak ulegała metamorfozie, od Skaiboth, przez Skaibutis, Skaibutai, Scayboth, Scayboten, czy Skajwot i Skaibotten, aż do obecnych Skajbot. W ostatnim czasie Skajboty stały się znane za sprawą niezwykłego przystanku autobusowego. Przystanek w Skajbotach zawdzięcza swoją popularność wiralowemu zdjęciu, jakie zrobił mu pewien biegacz, któremu przystanek niezwykle się spodobał i który następnie umieścił zdjęcie w sieci. Również inni byli przystankiem zachwyceni i tak oto w ciągu kilku dni niecodzienny przystanek w Skajbotach pod Olsztynem stał się hitem internetu i nie tylko - przystanek odwiedziła m. in. ekipa "Dzień Dobry TVN" i "Gazety Olsztyńskiej".

Herkus Monte

W winnicy ze szlachetnych szczepów winorośli produkujemy wino pod własną marką Herkus Monte. Nasze wino nazwane zostało imieniem wojowniczego wodza pruskiego plemienia Natangów. Herkus Monte zaciekle walczył z Krzyżakami, a bitwa pod Lubawą jaką stoczył w 1263 i w której rozgromił wojska krzyżackie uchodzi za jedną z największych porażek Krzyżaków w trakcie podboju Prus. Postacią Herkusa Monte zainspirował się Adam Mickiewicz - główny bohater powieści poetyckiej Konrad Wallenrod wzorowany jest właśnie na nim.

Dla naszych klientów

Moc wrażeń

Organizujemy imprezy urodzinowe, wieczory panieńskie i kawalerskie, a także śluby cywilne w plenerze, wesela, przyjęcia komunijne, chrzciny albo inne wydarzenia okolicznościowe. Imprezy integracyjne dla firm w przystępnej cenie to również nasza specjalność!

Warmińskie klimaty

Warmińska Winnica, jak sama nazwa wskazuje, leży na Warmii. Choć bardzo często wymienia się ją jednym tchem razem z Mazurami (np. woj warmińsko-mazurskie), to jednak są to dwie różne krainy, z odrębną historią i tradycjami. Przed II wojną na przykład mieszkańcy Warmii byli w znaczącej większości katolikami (stąd też jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Warmii są przydrożne kapliczki), Mazurzy byli natomiast protestantami wyznania luterańskiego. Na Warmii posługiwano się charakterystyczną gwarą (warnijsko godka), którą ostatnio aktywnie zna już niestety coraz mniej osób. Obecnie jednak podejmuje się działania mające na celu jej popularyzację, np. organizowany od 2015 roku  Regionalny Konkurs Gwary Warmińskiej.